travni-koberce-postup-prace XeroFlor CZ

TRAVNÍ KOBERCE - TECHNIKA POKLÁDÁNÍ

PŘÍPRAVA TERÉNU

V zahradě: Příprava na položení kobercového trávníku je podobná jako při setí trávy. Aby byl trávník pěkný je potřeba velmi dobře připravit podklad (tzn. vyrovnat terén, z hlíny vybrat kameny, staré drny, plevely). Hlína by měla být lehčí a propustná. V případě že tomu tak není, musíme smíchat s pískem. To je nejlepší metoda přípravy terénu pod trávník.

V horším terénu: V některých případech můžeme ušetřit spoustu práce při použití travního koberce na terénech zdegradovaných a průmyslových náspů, příkopů kdy je potřeba zatravnit velkou plochu v poměrně krátkém čase. Jestliže chceme mít opravdu rychle připravený terén vybereme z něho kamení a staré listí, na krátko posekáme starý trávník (jestliže je možné ho tak nazvat), přisypeme zeminu, vyrovnáme terén a můžeme pokládat.

Podklad pro sportovní hřiště: Pro přípravu podkladu pro stavbu sportovního nebo fotbalového hřiště potřebujete hluboké odborné znalosti tématu. Každý terén je jiný a přístup k němu je individuální. V takovém případě je potřeba odborník. Zavolejte nám a objednejte si schůzku s projektantem nebo konzultaci s technologem. Více najdete na našich stránkách v kapitole Výstavba fotbalových hřišť, které pro Vas připravujeme (od listopadu 2007).

POKLÁDKA KOBERCOVÉHO TRÁVNÍKU

Na rovném pozemku: Na předem připraveném terénu roztáčíme roli travního koberce - roli vedle role. Důležité je s trávníkem neházet a nenatahovat ho ani při pokládání (roztáčení). Vzhledem k transportu trávníku z travních školek kde má ideální vlhkost dochází právě během transportu a ukládání k úniku vlhkosti, zmenšuje se (sráží se). Proto je důležité rozkládat role těsně jednu vedle druhé. Ideální je dotlačovat jednu roli k druhé (k sobě) a hlavně NENATAHOVAT ROLI! Přesahující části uřízneme plátkem na železo nebo odlam. nožem (tzv. „řezačkou“). Po položení trávník válcujeme a a poté zaléváme (NE NAOPAK!).

Ve svahu: Na šikmých plochách, příkopech a valech je technika ukládání stejná jako na rovném pozemku. Pouze v případech, kdy terén je příliš strmý přitlouká se travní koberec dřevěnými kolíky v rozích (v některých případech až 10 kolíků na jednu roli). Tím se zabraňuje sesuvu do doby dokud nepřirostou kořínky.

ZAVLAŽOVÁNÍ

Na závěr je potřeba vykonat následující práce: položený trávník důkladně zalít. Je třeba dát pozor, aby nebyli zvlhčeny pouze nejvyšší vrstvy (par milimetrů) ale celá 10 cm vrstva trávy, aby kořeny byly povzbuzeny k růstu dolů. Doporučuje se okolo 10 – 15 l/ m2 vody na jedno kropení. Odstupy mezi kropením se postupně prodlužují. Na začátku musíme plánovaně kropit. Četnost a množství kropení záleží na místním klimatu a počasí. Během prvních týdnů dokud trávník nepřiroste k podkladu je potřeba zalévat tak, aby byl celou dobu vlhký. V těžších terénech kde není možné zalévat se doporučuje rozkládání kobercového trávníku v chladnějších a zatažených dnech. V tomto případě je nutné načasovat dobu pokládky podle počasí.

SEKÁNÍ

První sekání se provádí po zakořenění trávy do podkladu. Následující sekání je podle potřeby a efektu, jaký chceme získat. Sekáme vždy suchou trávu, sekání mokré je chybou! Doporučuje se sekat zahradní sekačkou s košem, tak aby posekaná tráva nezůstala na kobercovém trávníku.

HNOJENÍ

Doporučuje se používat hnojiva VPK v množství 30 - 50 g / m2 před rozložením kobercového trávníku. Doporučujeme zjistit dostatečně dopředu před pokládkou kobercového trávníků chemické složení hlíny podkladu do kterého budeme trávu pokládat.

registrace

Copyright 2019 Xeroflor Partner ČR mapa stránek Helena Popelková, 252 45 Ohrobec
tel.: +420 603 235 828, email: obchod@xeroflor.cz